گردش در اسکله و ماگوسا

فاماگوستا یک شهر بندری واقع در شرق جزیره است ، با بیش از 40920 نفر جمعیت (2011). فاماگوستا بعد از پایتخت نیکوزیا ، دومین شهر بزرگ قبرس شمالی است. این شهر در حدود 274 سال قبل از میلاد تاسیس شد است اما محبوبیت آن پس از زلزله در سالامیس افزایش یافت. در این هنگام مردم شروع به کوچ به فاماگوستا کردند و در نتیجه ی آن جمعیت شروع به افزایش کرد. این شهر در قرن سیزدهم به مرکز تجارت تبدیل شده و رونق گرفت. با این وجود، در زمان حکومت عثمانی، شهر به دلیل ممنوعیت ورود بازرگانان لاتین و یونان قدرت خود را از دست داد. قبرسی های یونانی به منطقه ای معروف به Vorosha که اکنون به آن شهر ارواح نیز می گویند.

در حال حاضر ، این شهر در زمینه ی گردشگری ، آموزش و ساخت و ساز در حال توسعه است.  بندرTRNC اکنون به عنوان بندر اصلی سفر و تجارت قبرس شمالی در این شهر فعالیت می کند. این شهر به دلیل سواحل زیبا ، تاریخ ، هتل های مجلل و زندگی شبانه پر جنب و جوش در بین گردشگران بسیار محبوب است و اغلب محل برگزاری جشنواره های سالانه مانند جشنواره بین المللی هنر و فرهنگ  است.

شهر ارواح در قبرس شمالی

شهر ارواح نامی است که به منطقه واروشا (ماراش)، در جنوب شهر فاماگوستا داده‌ شده است.

پس از تقسیم قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی، در سال 1974، واروشا به یک منطقه نظامی تبدیل شد و ساکنان آن خانه‌های خود را ترک کردند و این محله تا به امروز دست نخورده باقی مانده است و کسی اجازه ورود به آن را ندارد. هتل های ساحلی متروکه، خانه های بدون سکنه و مغازه های خالی باعث میشود احساس کنید که در این منطقه زمان متوقف شده است.

اکنون با گذشت سال‌ها از متروکه شدن واروشا، که گفته می‌شود دارای یکی از پاکترین سواحل جهان و آب و هوایی بینظیر است، دولت قبرس که صنعت گردشگری یکی از ارکان آن محسوب می‌شود،  این شهر را که همچنان می‌توان اتومبیل‌های 40 سال قبل را در خیابان‌هایش مشاهده کرد، همانند گذشته به یک مقصد جهانی گردشگری تبدیل کرده و دیگر گردشگران از پشت سیم‌های خاردار به آن نگاه نمی کنند.

بر اساس اخبار منتشر شده، شورای وزیران اقداماتی را برای باز کردن درهای این منطقه آغاز کرده است. تیمی از کارشناسان بین المللی گزارشی جامع و دقیق از وضعیت اموال منقول و غیر منقول بجای مانده به وزارت امور خارجه ارائه میکند تا با پس داده شدن اموال ساکنین آن به شکلی عادلانه، این شهر برای استفاده و اسکان مردم بازگشایی شود
اکنون دولت قبرس شمالی برخی از مناطق ماراش را گشوده است و مردم همچنین می توانند از ساحل آن دیدن کنند.

مسجد لالا مصطفی پاشا

مسجد لالا مصطفی پاشا در گذشته به عنوان کلیسای جامع مقدس نیکلاس شناخته می شد و در زمان حکومت عثمانی در قبرس شمالی به مسجد تبدیل شد.

ساخت کلیسای جامع از سال 1298 آغاز شد و طبق منابع تاریخی 100 سال به طول انجامید. این کلیسا با سبک معماری گوتیک شباهت زیادی به کلیسای جامع ریمز در فرانسه دارد.

قلعه اتللو

 این قلعه در قرن 14 توسط Lusignans ساخته شده است، اما بعداً توسط ونیزی ها که جزیره را تصاحب کردند تغییراتی در آن ایجاد شد. هدف اصلی ساخت قلعه محافظت از بندر به عنوان ورودی اصلی در برابر حملات احتمالی و به عنوان ورودی اصلی فاماگوستا بود. در سال 2014  قلعه بازسازی شد و برای بازدید عموم مردم باز شد.

کلیسای سنت فرانسیس

این کلیسا در نیمه اول قرن 14 در زمان سلطنت لوزینیان به دستور فرانسیسکان ساخته شد. هنری دوم، پادشاه قبرس ، در ساخت و ساز آن سهیم بود.

کلیسای یونانی سنت جورج

این کلیسا در سال 1300 ساخته شد. بر روی دیوارهای کلیسا، قطعاتی از نقاشی دیواری را مشاهده خواهید کرد. همانطور که می دانید ، فاماگوستا شهری بندری بود که کشتی هایی رفت و آمد می کردند. این اعتقاد در بین دریانوردان وجود داشت که اگر آنها یک کشتی را بر روی دیوارهای کلیسا حک کنند ، در دریا هیچ اتفاق بدی برای آنها نمی افتد. هم اکنون نیز قایق های کوچک تراشیده شده بر روی دیوارها نمایان هستند.

خرابه های سالامیس

بر اساس افسانه ها، بنیانگذار این شهر Tevkr، پسر تزار Telamon سالامیس پس از جنگ تروا بود. این شهر در حدود قرن یازدهم تأسیس شد و چندین بار توسط آشوری ها، مصری ها، پارس ها و رومی ها اشغال شد. اما آنچه شهر را ویران و آن را تخریب کرد، زلزله بود.

این شهر قدیمی دارای فضای بسیار جذاب و عرفانی است.فضای آمفی تئاتر ، حمام ، Aquadug و  انبار از فضاهای باقیمانده در آن هستند. اکنون آمفی تئاتر به عنوان محلی برای اجرای موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از نوازندگان بین المللی از آن بازدید کرده اند.

علاوه بر این ، برخی از موزاییک ها تا به امروز باقی مانده اند ، در حالی که مجسمه ها قطعات و رنگ مرمری خود را از دست داده اند.

حفاری های این منطقه تا زمان بحران 1974 انجام شد تا زمانی که تحریم بین المللی اعمال شد. بسیاری از یافته های باستانی در موزه بریتانیا در لندن وجود دارد.