امنیت در قبرس شمالی

بازدید: 273

امنیت قبرس شمالی


 

 1) امنیت

کشور قبرس شمالی در قلب دریای مدیترانه و در تقاطع سه قاره ی اروپا، آفریقا و آسیا قرار دارد و مردمانی از ملیت های متنوع در آن زندگی و کار می کنند. با این وجود، میزان جرم و جنایت در این جزیره ی کوچک به اندازه ای کم است که از آن به عنوان امن ترین کشور کوچک جهان نام برده می شود. 

در این کشور افراد معمولا بیشتر در خطر آفتاب سوختگی قرار دارند تا مواجه شدن با دزدی و تکدی گری یا جرائم دیگر. ساکنین حتی با اتفاقاتی مانند دزدی وسایل ماشین کاملا غریبه هستند. بنابراین اگر در خیابان های این کشور با خودروهای پارک شده با شیشه ها یا درب های باز مواجه شدید، اصلا تعجب نکنید.

یکی دیگر از صحنه هایی که در این کشور ممکن است باعث تحیرتان شود، دیدن متعلقات و وسایلی است که به روی میزهای رستوران ها و یا نیمکت های شهری و یا در پارک ها و سواحل با آسودگی خاطر تمام رها شده اند در حالی که صاحبان آن ها در حال عکاسی و شنا و … هستند؛ شما می توانید مطمئن باشید که لوازمتان را همان جایی که قرار داده اید پیدا خواهید کرد.

در طی فصول گرم سال تمامی مردم پنجره ها و درب بالکن های منازل خود را که هم سطح با خیابان است بدون نگرانی حتی طی ساعات شب باز می گذارند و تقریبا هیچ کس درب خانه خود را قفل نمی کند.

رویارویی با بانوان در حال پیاده روی در اولین ساعات روز و آخرین ساعات شب در خیابان ها اصلا عجیب نیست.

همچنین دیدن کودکان در سطح شهر بدون والدین اصلاً منظره ی غیرمنتظره ای نیست و تمام مردم نسبت به فرزندان هم احساس مسئولیت دارند. این یکی از دلایلی است که کودکان در این کشور بدون نگرانی از لحظات کودکی خود لذت می برند بدون این که نگران غریبه ها و یا عبور از خیابان های نسبتاً پرتردد شهری و نیز آسیب های جسمی و روحی باشند. به همین دلیل نگهداری از فرزندان برخلاف بسیاری از کشور های دنیا در قبرس شمالی با حداقل نگرانی برای والدین همراه است.

برای من باور به این همه اعتماد دور از ذهن به نظر می رسید تا زمانی که مجبور شدم برای یک پرواز فوری به فرودگاه بروم و وقت کافی برای برگرداندن ماشینی که از شرکت های اجاره خودرو اجاره کرده بودم، نداشتم. زمانی که با مدیریت شرکت اجاره خودرو تماس گرفتم در کمال ناباوری به من پیشنهاد کردند که با همان خودرو تا فرودگاه بروم و کلیدها و مدارک ماشین را داخل آن قرار دهم و خودرو را در پارکینگ با درهای باز رها کنم تا کارمندان آن ها بعداً برای جابه جایی خودرو مراجعه کنند!

    2) آرامش

در قبرس شمالی خبری از مشکلات زندگی در شهرهای بزرگ نیست. ترافیک، آلودگی هوا و آلودگی های صوتی را در این جا به کلی از یاد می برید.

سبک زندگی مردم قبرس شمالی نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد احساس امنیت و آرامش در بین ساکنین است. سبک زندگی  در این کشور را می توان به "یواش یواش و آهسته و بدون هیچ عجله ای” خلاصه کرد؛ این به معنی تأخیر در انجام امور نیست، بلکه مردم تمامی کارها را بدون فشار و عجله و با حوصله و در کمال آرامش به اتمام می رسانند.

قبرسی ها عموماً رفتار و برخوردی کاملا دوستانه با غریبه ها و گردشگران دارند. همین طور همیشه برای هم صحبتی با شما آماده خواهند بود. اگر در بخش های قدیمی تر شهر قدم بزنید به وضوح خواهید دید که نه تنها درب خانه مردم  به روی همگان باز است بلکه با قلب هایی گشاده از غریبه ها استقبال می کنند.

 صرف نظر ازمردم عادی، حتی رفتار نیروهای پلیس نیز با مردم دوستانه می باشد  و معمولاً نهایت تلاش خود را دارند تا موقعیت شهروندان را درک کرده و بر اساس مقتضیات آن تا حد امکان به افراد کمک کنند. این یکی از نشانه های بی نظیر اعتماد متقابل بین تمام افراد جامعه است که تمامی ما به دفعات آن را تجربه کرده ایم.

کلام آخر
در نهایت، زندگی در قبرس شمالی با سرعتی نه چندان تند و به دور از استرس مانند رودخانه ای آرام ولی روان در جریان است. تجربه آن می تواند مسیر زندگی اغلب انسان ها را تا حد زیادی دچار تغییراتی عمیق کند تا جایی که ممکن است حتی پس از مدتی نتوانید بیش از چند روز سبک زندگی در شهرهای پر هرج و مرج و شلوغ را تاب بیاورید. 

بازخوردها